Logo Kopalni

czako gornika

Powrót do strony głównej

 

Katastrofa górnicza 

 

2007 rok 30-lecie katastrofy Kopalni Soli w Wapnie

 

 

2007 rok

30-lecie katastrofy Kopalni Soli w Wapnie

 

 

Fotografie

 z uroczystej Sesji

Rady Gminy Wapno poświęconej 30-tej rocznicy katastrofy

 

Fotografie

z otwarcia Izby Pamięci Kopalni Soli w Wapnie

 

Zbiory

Izby Pamięci

Kopalni Soli

w Wapnie

w dniu uroczystego otwarcia

TELEWIZJA POZNAŃ W WAPNIE

 

Z okazji przypadającej w tym roku 30-tej rocznicy katastrofy górniczej w Wapnie 6 września na terenie Wapna gościł ze swoimi współpracownikami redaktor Marek Nowakowski z Telewizji Poznań.

Przed 30 laty red. M. Nowakowski kręcił w Wapnie reportaż z czasu katastrofy przeprowadzając między innymi wywiady z ludźmi, którzy jako ostatni wyjechali na powierzchnię. Byli to Leonard Pisarek, Stefan Górecki oraz Stanisław Jarczyński.

Teraz, po 30 latach odwiedzając te same miejsca miał możliwość obejrzeć zmiany jakie zaistniały w Wapnie przez 30 lat od pamiętnych wydarzeń. Redaktor zawitał też na tereny nieistniejącej Kopalni, gdzie w wędrówce po terenie dawnego zakładu towarzyszyli mu wójt gminy Andrzej Bąk, wiceprzewodniczący Rady Gminy Wapno Zygmunt Kubasik, byli pracownicy Kopalni Stefan Górecki, Mieczysław Synoracki, Sylwester Kantorski. Reporterzy zwiedzili też największy zakład powstały na terenie dawnej Kopalni - Zakład Produkcyjno-Handlowy Gipsico, po którym oprowadzał ich jego prezes Krzysztof Wasielewski.

Podczas rozmowy z Mirosławem Wojcińskim, autorem wielu fotografii z czasów katastrofy odbyto spacer po niegdysiejszym zabudowanym przez Przedszkole terenach na ulicy Świerczewskiego.

Ekipie telewizyjnej towarzyszył autor książki o Kopalni Marcin Lisiecki.

Celem wizyty było umieszczenie reportażu w lokalnej Telewizji Poznań.

Szkoda tylko, że nie wszyscy Wapnianie, czy Kcynianie mieli możność obejrzenia go w lokalnej telewizji. Mamy jednak nadzieję, że wśród widzów znaleźli się tacy, co go nagrali chociażby na wychodzące z mody odtwarzacze wideo.

Z tej też okazji zrodził się cykl 27 fotografii zrobionych na terenie Kopalni w dniu 15 września 2007 r. zamieszczonych na niniejszej stronie pod linkiem Kopalnia dziś...

Reportaż zatytułowany "Dziura w ziemi" został wyemitowany w Ośrodku TVP Poznań w ostatnich dniach września.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wapna red. Marek Nowakowski w formie podziękowania przesłał autorowi książki reportażu z lat 60-tych zrealizowanego na zamówienie Kopalni, reportażu "Krajobraz po tąpnięciach" z 1977 roku jego autorstwa, oraz reportaż "Dziura w ziemi". Przechwycone fotografie z wyżej wymienionych reportaży zostały wyeksponowane na naszej stronie internetowej.

Zdjęcia z planu zdjęciowego

Reportaż z początków lat 60-tych

Krajobraz po tąpnięciach (1977)