Powrót do strony głównej

Katastrofa górnicza 

Komitet obchodów 30-lecia katastrofy

Program uroczystości rocznicowych 5 sierpnia 2007 r.

Logo
czako gornika

Wszystkim,

którzy doświadczyli wydarzeń z 1977 r.:

Tym,

którzy opuścili Wapno

na zawsze

oraz Tym,

którzy tu pozostali.

M. Lisiecki

 

2007 rok

30-lecie katastrofy Kopalni Soli w Wapnie

 

Polityka

nr 48 z 26.11.1977 r.

WAPNO POWSTAŁO NA SOLI I BEZ SOLI NIE MA PRZYSZŁOŚCI

TRZECI POZIOM

W chwili, gdy nasz reporter przebywał w Wapnie, ekipy geologów kontynuowały badania zmierzające do ustalenia rzeczywistych szkód, spowodowanych pod ziemią przez wodę, która w nocy 4 sierpnia wdarła się do miejscowej kopalni soli i zakończyła jej 60-kilkuletni żywot. Od wyników tych badań zależeć będzie przyszłość osady. Istnieje i znajduje się już u naczelnika gminy gotowy projekt nowego Wapna, które ma stanąć w miejscu wolnym od groźby zawałów. W nowym osiedlu znajdzie mieszkania 120 rodzin, które ewakuowano uprzednio z terenów zagrożonych, zapewniając im tymczasem pomieszczenia zastępcze i otaczając opieką.

Prace przy demontażu urządzeń kopalni potrwają do końca czerwca przyszłego roku. Część załogi, przeważnie ta z kwalifikacjami już obecnie pracuje w kopalni soli w Kłodawie i w warzelni soli w Jankowie. Prowadzone są przygotowania do uruchomienia w Wapnie warzelni soli oraz zakładów remontowych dla potrzeb branży, w których znajdą pracę ci, którzy zdecydowali się pozostać.

Takie są fakty. Reportaż opowiada o nastrojach, są to nastroje żalu za przeszłym i niepewności. Jakoś łatwiej jest o przedsięwzięcia praktyczne: o zapewnienie ludziom bezpieczeństwa, dachu nad głową i pracy, o stworzenie programu nowych dla nich domów – niż o powiedzenie wysiedleńcom, co ich czeka. O oddziałanie na nastrój Wapna po klęsce. Tam gdzie potrzebne akurat ludzkie słowo dolegliwie daje o sobie znać deficyt słów właśnie.

 

WSPOMNIENIA